Blog Image

Własny samochód na wakacjach umożliwia swobodne przemieszczenia się, ułatwia zwiedzanie okolicy i znacznie zwiększa komfort podróżowania. Wystarczy kilkanaście minut aby zarezerwować wybrany model i dopełnić wszelkich formalności. Następnie można odebrać wypożyczony samochód i w pełni cieszyć się odpoczynkiem. Wybrałeś już docelowe miejsce spędzenia urlopu, ale nie wiesz jak dopiąć formalności związane z wynajmem transportu? Wyjaśniamy jak wygląda wypożyczanie samochodu – krok po kroku.

Spis treści:

  • Na co zwrócić uwagę?
  • Wypożyczanie samochodu – krok po kroku
  • Opłaty i dokumenty

We wpisie dowiesz się jak odpowiednio wybrać wypożyczalnie samochodu na wakacje, jak zrobić to krok po kroku oraz jakie dokumenty będą ci potrzebne. Przeczytasz także, jak wygląda regulowanie opłat za wynajem samochodu.

Na co zwrócić uwagę?

Wynajęcie samochodu w lokalnych wypożyczalniach za granicą, wiąże się czasami z ryzykiem i niepewnym stanem pojazdów. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypożyczenie auta w sprawdzonej, najbliższej wypożyczalni. Warto zastanowić się nad rezerwacją już w momencie kupna biletów lotniczych, lub od razu, gdy uda nam się zarezerwować nocleg w miejscu docelowym. Staraj się zarezerwować wybrany samochód w ciągu dnia oraz z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym. Przed wypożyczeniem pojazdu, zapoznaj się jakie warunki drogowe będą panować w miejscu przeznaczenia, aby prawidłowo dopasować do nich najbardziej przydatny model samochodu.

Wypożyczanie samochodu – krok po kroku

  1. Na stronie internetowej wypożyczalni, wybierz interesujący cię model samochodu i przede wszystkim skontaktuj się w celu weryfikacji dostępności pojazdu.
  2. Przeczytaj umowę wynajmu samochodu. Decydując się na wypożyczenie pojazdu, należy zapoznać się ze wszystkimi warunkami umowy oraz regulaminem wypożyczalni. Dzięki temu, obie strony precyzują i akceptują łączące ich zobowiązania. Umowie znajdziesz informacje o stanie zwrotu auta (np. czy bak ma być pełny), lub możliwości prowadzenia samochodu przez inną osobę.
  3. Niezwykle istotne są warunki ubezpieczenia samochodu. Warto sprawdzić jakie sytuacje obejmuje ubezpieczenie danej firmy wypożyczającej. Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, na wypadek kradzieży. Istotna dla klienta jest także wartość kaucji – czyli sumy, którą potrąca się w razie uszkodzenia samochodu.
  4. Przed odbiorem samochodu dokładnie go obejrzyj i zgłoś wszystkie uszkodzenia lub usterki. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś pracownika wypożyczalni o pomoc w spisaniu ewentualnych uszkodzeń, do protokołu zdawczo-odbiorczego.

Opłaty i dokumenty

Na cenę ma wpływ kilka czynników – lokalizacja wypożyczalni, termin wypożyczenia (okres wakacyjny oraz weekendy charakteryzują się nieco innymi cenami), miejsce i godzina zwrotu pojazdu oraz oczywiście rodzaj wynajmowanego samochodu. Do wypożyczenia samochodu kierowca musi mieć ukończone 21-25 lat (w zależności od firmy wynajmującej samochód) i posiadać prawo jazdy od minimum jednego roku. Jeżeli wynajmujesz auto na firmę, dodatkowo musisz posiadać wpis do KRS lub CEIDG, numer NIP i REGON firmy oraz opcjonalnie, upoważnienie do wypożyczenia samochodu. 

17 lipca 2020